OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Informace o tom, že kromě kinoverze mající téměř sto šedesát minut bychom měli očekávat ještě „plnou verzi“, jež se vyšplhá někam ke čtyřem a půl hodinám, ve mně vzbuzovaly otázky. Bude verze pro kina vlastně plnohodnotná? Vzhledem k tomu, že by měla pokrývat téměř celou kariéru jedné z nejvýraznějších evropských figur všech dob, jsem cítil určitou nejistotu. Nicméně šestaosmdesátiletý Ridley Scott není žádný zelenáč, s historickými velkofilmy má zkušenosti, takže jsem věřil, že mé obavy rozežene již během první hodiny. A právě to se nestalo.
Z kina odcházely dvě hlavní skupiny osob. Historičtí akurátníci a ti, kteří toho o Napoleonovi moc nevěděli a možná se chtěli trochu dovzdělat. Ta první skupina mrmlala, protože je tu spousta historických nepřesností, ať už jde o bitvu u Slavkova nebo popravu Marie Antoinetty. Ti druzí byli trochu zmatení, protože pokud si zrovna nestačili přečíst v titulcích, kde to jsme a co se děje, tak by to z obrazu zřejmě nepoznali. Film vás provede těmi zásadními okamžiky Napoleonova života. Soukromého i vojenského. Ale u ničeho se nezastaví. Seká před vás jednu událost za druhou, a díky tomu všechno působí velmi zkratkovitě. Jediné, co zůstává komplexnější, je vykreslení vztahu Napoleona a jeho ženy Josefíny. To jsou mimochodem jediné místa, kde se Napoleon netváří, jako by si právě kousnul do kyselého jablka a dává najevo řekl bych až přecitlivělost a dětinskost v některých případech. O mnoho více se toho ale o záasdní historické postavě Evropy nedozvíte.
Pokud bylo cílem zevrubně připomenout zásadní body Napoleonova života, tak film funguje dobře. Pokud máte alespoň základní historický přehled a nepotřebujete věci zasazovat do kontextu, tak vám film vyjde vstříc a ukáže vám scény, které jinak znáte jen z knih nebo obrazů. Lehce vás provede jeho osudovým vztahem, ale už vám neřekne o mnoho více. Po shlédnutí máte pocit, že jste dostali pár střípků, ze kterých ale nejde sestavit vázu. Začínáme Francouzskou revolucí a končíme Napoleonovou smrtí. Epizodicky se občas někde zastavíme, ale ne na dostatečně dlouhou dobu. Napoleon má brutální stopáž a přesto vám uběhne celkem rychle. Avšak na konci nemáte pocit, že by vám toho nějak mnoho řekl.
Joaquin Phoenix hraje přesvědčivě a postavu mu lze věřit v mantinelech možného. V silách mistrova herectví však zcela jistě není splnit úkol, kdy má tento téměř padesátiletý herec hrát ani ne pětadvacetiletého Napoeona na počátku filmu.
V několika scénách je lehce naznačen nižší Bonapartův vzrůst a pozornému oku neuniknou ani narážky na takzvaný napoleonský komplex, do kterého se navíc silně promítá zvláštní vztah s jeho ženou, jeho matkou, či dlouhou dobu neschopnost zplodit potomka. Tyto aspekty Napoleonovy osobnosti ale nejsou nějak významnou částí filmu.
Po většinu času jen jedeme ve vlaku, který má jako stanice některé chvíle Napoleonova života, krátká zastávka a frr, jedeme dál. Celkem chápu, že se sem nemohlo vejít více jak šedesát bitev, kterými si prošel, ale ty části života, jež tu Ridley Scott připomíná, nejsou nikterak budované. Ať už se jedná o tažení na Moskvu nebo rozhodnutí stát se imperátorem. U všeho jsem měl pocit, že vystřihli alespoň půlhodinu filmu, která měla hlavní postavu dovést tam, kde je. Díky tomu to celé působí jako dějepisné leporelo s odstavci o deseti nejvýznamnějších událostech jeho života. Vše je zpracované moc hezky, bylo super vidět na velkém plátně opravdu velkolepé výpravné a leckdy i velmi syrové bitevní scény a uvědomit si, jak brutální doba to byla. Mně tak zbývá si jen počkat na prodlouženou verzi a doufat, že ta nebude působit tak rozkouskovaně a ukvapeně.
Dějepisné leporelo ve formě velkofilmu obsahující stati o deseti nejvýznamnějších událostech vojevůdcova života.
6,5 / 10
Vydáno: 2023
Vydavatel: Apple+
USA / Velká Británie, 2023, 158 min (Director's Cut: 270 min)
Režie: Ridley Scott
Scénář: David Scarpa
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Martin Phipps
Hrají: Joaquin Phoenix, Vanessa Kirby, Tahar Rahim, Ben Miles, Ludivine Sagnier, Matthew Needham, Rupert Everett, Paul Rhys, Catherine Walker, Youssef Kerkour, Phil Cornwell, Edouard Philipponnat, Gavin Spokes, John Hollingworth, Mark Bonnar, Anna Mawn, Davide Tucci, Sam Crane, Scott Handy, Ian McNeice, Richard McCabe, Miles Jupp, Benjamin Chivers, Cormac Hyde-Corrin, Jonathan Barnwell, Harry Taurasi, David Verrey, Edward Mercieca, Maxime Durand, Benedict Martin
Ako už bolo povedané, najväčšia chyba filmu je, že sa snaží o syntézu Napoleonovho života. Keď si to porovnám s takým Waterloo od Bondarčuka, tak to proste nakopáva prdel tejto produkcii, hoci paradoxne tá záverečná bitka vyšla Scottovi zrejme najviac. Ako historika-dejepisára ma tie nepresnosti až tak neurazili. S tým sa samozrejme dalo rátať, je to Scottov pohľad na osobu Napoleona, nie nejaká snaha o čo najväčšiu historickú presnosť. Neviem, mne aj tie hlavné postavy prídu veľmi ploché a navyše mi tu chýbajú aj nejaké zaujímavé vedľajšie postavy, ktoré by to trochu doplnili. Najväčším pozitívom filmu tak ostáva fakt, že tu máme veľkú historickú podívanú na veľkú historickú postavu, ktorým sa Hollywood v poslednej dobe vyhýba a je to veľká škoda. Film má od dokonalosti ďaleko, ale aj tak som rád za jeho spracovanie.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.